Instalacje centralnego ogrzewania

Instalacje centralnego ogrzewania | Kraków i województwo Małopolskie

Każdy właściciel domu wielorodzinnego, firmy czy też spółdzielni mieszkaniowej musi zdecydować, jaki system ogrzewania zamierza zainstalować w budynku. Obecnie wybierać można pomiędzy kilkoma różnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami grzewczymi. Warto zapoznać się z nimi wszystkimi i rozważyć wszystkie za i przeciw przemawiające za wyborem danego rodzaju ogrzewania, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

W związku ze stale wzrastająca świadomością ekologiczną oraz wzrostem dbałości o czystość powietrza oraz nasze zdrowie i środowisko, w Krakowie zakazane zostało ogrzewanie przy pomocy węgla i drewna. W tej sytuacji potrzebna jest wymiana przestarzałych instalacji stosujących takie rozwiązania. Także na etapie podejmowania decyzji odnośnie nowej inwestycji konieczne jest dokonanie wyboru systemu grzewczego. To niezwykle ważny wybór, który przecież nie tylko wpływa na poziom komfortu przyszłych lokatorów lub pracowników danego budynku, ale także na ich zdrowie, a nawet i życie, które może zostać zagrożone, jeśli wybierzemy niebezpieczny sposób ogrzewania taki jak np. piece gazowe.

Pompy cieplne – bezpieczne rozwiązanie

Nowoczesne ogrzewanie centralne w budynkach wielorodzinnych, a także firmach, to zdaniem wielu po prostu zastosowanie pomp cieplnych. Pompy ogrzewają wodę pobraną ze źródła, a następnie kierują ją do instalacji centralnego ogrzewania w danym budynku. To proste i bezpieczne rozwiązanie, łatwe w montażu, a także przyjazne dla środowiska – pompa pobiera ciepło z otoczenia, bez efektu ubocznego w postaci dym. Na korzyść tego sposobu ogrzewania przemawia także możliwość uzyskania dofinansowania na instalację pompy, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów instalacyjnych.

Tanie kotły kondensacyjne

Coraz częściej stosowanym rodzajem centralnego ogrzewania w Krakowie są także kotły kondensacyjne. Kotły kondensacyjne pobierają powietrze, które następnie spalają, a potem przekazują do instalacji. Dzięki temu energia nie ulega rozproszeniu w postaci pary odprowadzanej przez komin. Kotły zużywają niewielką ilość energii, co pozwala na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, są także uznawane za rozwiązanie ekologiczne.

Ekologiczne panele słoneczne

Kolejnym rozwiązaniem wartym rozważenia są panele słoneczne, które pomimo stosunkowo wysokich kosztów instalacyjnych, które trzeba początkowo ponieść, w skali roku pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ten system ogrzewania również należy do przyjaznych dla środowiska. Warto także zauważyć, że umożliwia on zyskanie niezależności od ewentualnych niekorzystnych zmian w cenach energii elektrycznej. Ponadto, na instalację kolektora słonecznego podobnie jak w przypadku pompy, także można otrzymać dotację.

Ważny wybór w instalacji centralnego ogrzewania

Grzejniki – jakie wybrać?

Aby pompa, kotły kondensacyjne lub panele słoneczne mogły rozprowadzać ogrzaną wodę po budynku, konieczne jest zainstalowanie grzejników. Grzejniki przeznaczone do pomp ciepła oraz kotłów kondensacyjnych powinny wyróżniać się zmniejszoną masą własną oraz małą pojemnością wodną – są tą tzw. grzejniki konwektorowe o parameterach 55/45/20. Aby móc uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, zaleca się instalację klimakonwektorów, które umożliwiają odwrócenie obiegu w okresie letnim i możliwość chłodzenia danych pomieszczeń. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Na dużych powierzchniach, takich jak np. biurowce warto natomiast rozważyć zastosowanie grzejników kanałowych, które umożliwiają precyzyjne sterowanie ogrzewaniem i energooszczędność.

W przypadku instalacji paneli słonecznych, większość producentów zaleca to rozwiązanie jako sposób na ogrzanie budynku jedynie w sytuacji, gdy ten posiada ogrzewanie podłogowe. Warto także rozważyć połączenie instalacji kolektorów słonecznych z pompą cieplną.

Rury – miedziane czy sztuczne, co jest najlepszym rozwiązaniem w Krakowie?

Nie można także zapomnieć o konieczności podjęcia decyzji odnośnie rur do systemu centralnego ogrzewania. Wyboru należy dokonać  pomiędzy rurami miedzianymi a wykonanymi z tworzywa sztucznego. Rury miedziane pomimo niewątpliwie wyższej ceny, podatności na korozję i odkształcenia, z pewnością wyróżniają się dzięki łatwości montażu, naturalnym tworzywie, z jakiego są wykonane (antybakteryjność) oraz odporności na wysokie temperatury. Z kolei rury wykonane ze sztucznych materiałów nie rdzewieją, są tańsze i odporne na osadzanie kamienia. Przeciwko temu rozwiązaniu przemawia natomiast ich nieekologiczność i możliwość zmiany właściwości wody podczas transportu przez rury.

Kontakt